det sker i huset

Her er hvad der sker i huset

Spillegilde aflyst til og med den 19. november 2020

Forsamlingsforbudet er nu på 10 personer, så vi kan først optage vores spillegilde igen torsdag den 26. november. Så kommer nedenstående tekst til at gælde igen.  

Så er der igen spillegilde  i Ulbølle forsamlingshus hver torsdag  fra den 26. november kl. 19:00

Vi overholder det gældende forsamlingsforbud på 50 personer, og øvrige Covi-19 regler med hensyn til afstand og håndhygiejne / af splitning m.m.

Når vi nu kun må være 50 personer har vi indført telefonisk tilmelding så håber vi at vi undgår at skulle afvise nogen i døren og ingen kører forgæves til spillegilde. Vi har en afbuds liste klar hvis en tilmeld desværre må melde afbud, så har vi mulighed for at ringe til en som står på denne liste.

At gå fra 70 spiller til 50 spiller og med samme gevinst antal så hænger det ikke sammen. Derfor har vi været nød til at sænke gevinst  antallet fra 45 til 40 og gevinst, størrelsen fra 125 til 100 kr. pr. række, med  det  håber vi så det kommer i balance, vi har ingen intentioner om det store overskud vil skal bare havde vores udgifter dækket.

Hvorfor gør vi det så - Det gør vi ene og alene for vores spillegilde gæster, det er dem som for snart 2 år siden var med til at genstarte spillegildet i Ulbølle forsamlingshus, og næsten alle har fornyet medlemskort  til vores spillegilde, stor tak for det. håber vi kan give lidt tilbage i denne Covi-19 tid.

Torsdag den 26. november er der igen mulighed for en tallerken varm mad til 30 kr. Vi var ca. 40 der benytte sig af det før corona krisen og fordi vi nu kun er 50 personer skal ingen snydes for et godt hjemmelavet måltid mad. Husk kop - vi har stadig kaffe på kanden fra sidste gang

Tilmelding til spillegilde på Tlf. 62 24 15 75 - så er vi klar til af skrive dig på listen.

Skulle vi være så heldig at forsamlings forbuddet den 23. november  hæves til de 100 personer  vender vi tilbage til normal tilstand igen.

 

 

 

Websitet bruger cookies til statistik. Denne information deles med tredjepart. Læs blot hende.